Zajmujemy się tworzeniem nowoczesnych, przejrzystych oraz użytecznych stron i aplikacji internetowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą Ofertą i Portfolio. Jeżeli uważasz że jesteśmy w stanie Ci pomóc napisz do nas!

Blog

PHP w NetBeans 6.7

Wprowadzenie od wersji 6.5 podstawowego wsparcia dla PHP w sponsorowanym przez Sun open-sourcowym IDE NetBeans, stworzyło bardzo ciekawa konkurencje na rynku darmowych środowisk programistycznych. Dynamika wprowadzanych zmian i udogodnień była doceniana nawet przez najtwardszych fanów Eclipsa. Dzięki utworzonemu blogowi poświęconemu tylko i wyłącznie PHP, mogliśmy na bieżącą oglądać, oceniać i wyrażać opinie o najmniejszych nawet zmianach. Postanowiłem ten wpis poświęcić na przedstawienie najciekawszych, moim zdaniem, udogodnień wprowadzonych w wersji 6.7

Podpowiadanie parametrów

Prosta, ale bardzo użyteczna funkcjonalność, dzięki której możemy podglądnąć informacje o parametrach funkcji. Do tej pory można było to osiągnąć tylko podczas podpowiadania nazw funkcji, gdzie mieliśmy do wyboru albo funkcję bez parametrów, albo z wszystkimi. Dodatkowo podpowiadane są wartości domyślne parametrów.

Dokańczanie składni SQL

Według mnie najciekawsze usprawnienie w tej wersji. Wprowadzono podpowiadanie nazw tabel i pól dla zapytań pisanych w języku SQL. Wystarczy wcześniej zdefiniować w IDE połączenie z bazą i możemy cieszyć się pełnym podpowiadaniem składni zapytań, obsługującym nawet aliasy. Zmiana ta jest dla mnie rewelacyjna, zdaje jednak sobie sprawę, że nie wszyscy będą z niej korzystali. Dla fanów Doctrine, Propela czy innych ORM'ów ta funkcjonalność nie będzie miała większego znaczenia. Ja od zawsze lubiłem pisać zapytania w czystym SQL, teraz dzięki NetBeans będzie to o wiele łatwiejsze.

Wsparcie dla PHPUnit

Fanów tego narzędzia z pewnością ucieszy fakt, że w wersji 6.7 NetBeansa wprowadzono wiele udogodnień przy tworzeniu, zarządzaniu i używaniu testów. Możemy przemieszczać się po testach, przechodzić do właściwej deklaracji. Usprawniono także User Interface (UI) dla lepszej prezentacji wyników i wiadomości o błędach i problemach.

Diabeł tkwi w szczegółach

W międzyczasie dokonywano licznych udogodnień przy samym programowaniu np. generowanie setterów i getterów, podświetlanie zwracanych wartości funkcji, czy auto implementowanie wszystkich metod klasy abstrakcyjnej. Wszystkie te zmiany nie są może duże, ale wpływają bardzo pozytywnie na wygodę pracy z środowiskiem. Zachęcam do przejrzenia wszystkich nowości, nie tylko dla PHP, pod tym adresem - NetBeans nowości.

Liczę także, że w przyszłości developerzy NetBeansa zwrócą jeszcze troszkę więcej uwagi na wydajność programu, niestety przy większym projekcie i pracy jednocześnie z wieloma plikami różnego typu jak PHP, HTML i CSS, aplikacja ma tendencje do zwalniania i lekkie przycinania się. Mimo to gorąco zachęcam do zainstalowania i przetestowania tego środowiska. Mnie przypadł do gustu już od razu po instalacji i pierwszych godzinach pracy, teraz czekam na kolejne wpisy na blogu tym razem o nowościach w wersji 7.0

Kategorie