Zajmujemy się tworzeniem nowoczesnych, przejrzystych oraz użytecznych stron i aplikacji internetowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą Ofertą i Portfolio. Jeżeli uważasz że jesteśmy w stanie Ci pomóc napisz do nas!

Blog

Miesiąc w pigułce - Maj 2009

Tworzenie i projektowanie stron internetowych jest zajęciem, które wymaga ciągłego rozwijania swoich zdolności oraz poszerzanie wiedzy. W branży tej błyskawicznie zmieniają się standardy oraz pojawiają nowe rozwiązania usprawniające naszą prace. Dzięki takim mediom jak RSS'y, Twitter czy polski Blip, możemy wymieniać się wiedzą i przynajmniej częściowo pozostawać na bieżąco w świecie Webdesign'u. Jestem pewny, że większość z Was posiada swoje prywatne zasoby, ulubione strony z których czerpie najświeższe informacje.

Pisząc serie ?Miesiąc w pigułce" mam zamiar podzielić się linkami, które w danym miesiącu uważam za najciekawsze i warte przypomnienia.

Kolekcja linków od izzataziz.com

Na blogu izzataziz.com możemy znaleźć bardzo ciekawą listę artykułów dotyczących poszczególnych etapów projektowania strony. Został on podzielony na kilka części, dzięki czemu osobno zebrane są informacji o tworzeniu nawigacji, osobno stopki czy nagłówków. Oczywiście nie wszystkie linki są nowościami, ale przeglądając zbiór na pewno każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Zmiany w PHP 5.3.

Ciekawe podsumowanie wszystkich zmian jakie maja nastąpić w wersji 5.3 PHP. Zestawienie jest na prawdę bardzo obszerne i szczegółowe i według mnie każdy programista PHP powinien być zainteresowany, tym co go czeka w najnowszej stabilnej wersji tego języka.

Przegląd Flash'owych odtwarzaczy filmów i plików audio

Tripwiremagazine przedstawił bardzo dobre zestawienia webowych odtwarzaczy filmów i muzyki, w artykule znalazło się miejsce dla rozwiązań darmowych jak i komercyjnych. Według mnie post na prawdę warty uwagi w dobie wszechobecnych screencastów i videoblogów taki zbiór odtwarzaczy przyda się każdemu i pozwoli wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie.

Ostylowanie listy w CSS

Ostatnio w serwisie devSnippets pojawił się ciekawy spis linków. Tym razem przedstawiono nam ponad 20 sposobów na ostylowanie listy przy pomocy CSS. Dużo rozwiązań jest ogólnie znanych i używanych, ale może ktoś znajdzie coś dla siebie, mnie na pewno takie zestawienie się przyda, no może z wyjątkiem symulowania tabelki za pomocą listy, moim zdaniem to już całkowita przesada i ?sztuka dla sztuki".

APE czyli Ajax Push Engine

Świetny serwis poświęcony jeszcze lepszej technologii. APE pozwala nam na wymianę informacji pomiędzy wieloma użytkownikami jednocześnie, bez konieczności przeładowywania strony czy instalowania dodatkowych wtyczek. Jeśli kogoś zainteresował ten temat odsyłam do strony gdzie znajduje się dokładny opis technologii z rewelacyjnymi przykładami pokazującymi możliwości APE. Nie wykluczam także, iż pojawi się osobny post na temat tej techniki w późniejszym czasie.

Artykuły, które wpłynęły na rozwój tworzenia stron

Na koniec troszkę historii. Dzięki Impressivewebs możemy ponownie przeczytać artykuły sprzed kilku lat, którymi próbowano przekonać ludzi, że struktura strony na tabelkach jest problematyczna i są na to lepsze rozwiązania. Znajdziemy tam też informacje o tym jak wprowadzano prawidłowe DOCTYPE, czy pierwsze artykuły na temat ?Image Replacement". Polecam odwiedzić to zestawienie, zarówno starszym bywalcom Internetu jak i nowych.

Kategorie